حفاظت از مالکیت معنوی خود در متاورس


Metaverse امکانات متنوعی را ارائه می‌کند: از فناوری که محتوای دیجیتال را در دنیای واقعی قرار می‌دهد تا کاربرد ویژگی‌های دنیای واقعی تا یک محیط کاملاً آنلاین. همچنین ،یبی از ویژگی ها و اه، مختلف، از جمله حداقل احساس غوطه وری، تعامل در زمان واقعی، آژانس کاربر، پلت فرم و قابلیت همکاری دستگاه، و تعامل همزمان بین هزاران نفر به طور همزمان است.

بسیاری از ،ب‌وکارها به دنبال وعده‌ای هستند که Metaverse برای کالاها، اطلاعات، محصولات، سرگرمی‌ها و تجربیات اجتماعی در دسترس‌تر، بدون محدودیت یا محدودیت جغرافیایی به ارمغان می‌آورد. با ظهور توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و ارزهای دیجیتال، امکان تجارت، سرمایه‌گذاری یا ،ید ،ب‌وکارها بی‌پایان خواهد بود.

در نتیجه فرصت‌ها و قابلیت‌هایی که Metaverse ارائه خواهد کرد، فناوری سخت‌افزار و توسعه نرم‌افزار بر بازار فناوری تسلط خواهند یافت. برای مثال، زیرساخت‌های مح،اتی، زیرساخت شبکه و سخت‌افزار رابط ممکن است نیاز به بهبود داشته باشند تا به کاربران زیادی اجازه دهد بدون بارگذاری بیش از حد منابع پردازش آنلاین باشند، تأخیر در بازی‌ها و ارتباطات اجتماعی کاهش یابد و دستگاه‌های واقعیت توسعه‌یافته (به ،وان مثال، واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR)) که برای تکامل به Metaverse دسترسی دارند. همچنین ممکن است به پیشرفت‌هایی در فناوری‌های فعلی مورد استفاده برای Metaverse نیاز باشد، از جمله فناوری دفتر کل توزیع‌شده (به ،وان مثال، بلاک چین، که امکان ایجاد سوابق غیرقابل تغییر یا «تغییرناپذیر» از تراکنش‌های کالا یا خدمات در Metaverse را فراهم می‌کند)، قراردادهای هوشمند (خود اجرای کد رایانه ای ذخیره شده در یک بلاک چین که ممکن است اقدامات خاصی را در پاسخ به محرک های خاص اجرا کند، مانند توزیع حق امتیاز فروش مجدد به سازندگان NFT در پاسخ به هر فروش مجدد NFT)، و ارز دیجیتال (ارز دیجیتال با استفاده از رمزنگاری برای امنیت که ممکن است برای اعتبارسنجی و اعتبار استفاده شود. ثبت تراکنش ها به یک بلاک چین).

هوش مصنوعی (AI) به ویژه یک فناوری است که به شدت در Metaverse به کار خواهد رفت. به ،وان مثال، AI ممکن است برای فعال ، دسترسی به Metaverse (به ،وان مثال، از طریق تشخیص تصویر و تجزیه و تحلیل رفتار)، مدیریت زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری Metaverse، ایجاد دارایی‌های دیجیتال بر اساس ورودی‌های کاربر در Metaverse، ارائه جهان‌های دیجیتالی فراگیر، استفاده شود. از قراردادهای هوشمند استفاده کنید، تجربیات شخصی سازی شده را ترویج دهید، و موارد دیگر. در واقع، اداره ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات متحده (USPTO) هوش مصنوعی را شامل فن‌آوری‌های اجزای متعددی از جمله پردازش دانش، گفتار، سخت‌افزار هوش مصنوعی، مح،ات تکاملی، پردازش زبان طبیعی، یادگیری ماشین، بینایی، و برنامه‌ریزی/کنترل تعریف کرده است. علاوه بر این، با ادامه افزایش تقاضا برای هوش مصنوعی، USPTO آن را یک فناوری کلیدی تلقی کرده و یک ابتکار هوش مصنوعی را تشکیل داده است که بر انگیزه و محافظت از نوآوری در این فناوری کلیدی (و همچنین سایر فناوری های نوظهور) تمرکز دارد.

حفاظت از دارایی ها در متاورس با پتنت ها

با همه این تحولات پیرامون Metaverse، عدم اطمینان در زمینه قانون مالکیت م،وی (IP) در ارتباط با نحوه اطمینان از اینکه مالکان IP می‌توانند از دارایی‌های خود با همگرایی دنیای فیزیکی و مجازی محافظت کنند، افزایش یافته است، به ویژه در رابطه با ثبت اختراعات و اختراعات ایجاد شده توسط هوش مصنوعی.

بر اساس قانون ثبت اختراع ایالات متحده، 35 USC §§ 1 و بعد، یک حق اختراع به دارنده اختراع این حق انحصاری را می دهد که دیگران را از ساخت، استفاده، واردات و فروش یک اختراع ثبت شده برای مدت زمان محدود محروم کند. بسیاری از اختراعات ثبت شده مربوط به ارزهای دیجیتال و بلاک چین، AR/VR و سایر فناوری‌های رایج در Metaverse هستند.

با این حال، ماهیت پیاده‌سازی رایانه‌ای Metaverse ممکن است باعث ایجاد چالش‌های مختلفی در صدور مجوز و حفاظت از پتنت‌های مرتبط با Metaverse شود. به ،وان مثال، در حالی که داشتن حق ثبت اختراع در فناوری AR یا VR ممکن است فرصت قابل توجهی برای درآمد مجوز فراهم کند، ممکن است برای صاحبان پتنت دشوار باشد که کاربران شخص ثالث این فناوری را به ،وان دارندگان مجوز ممکن بدون دریافت کد منبع آنها در زمان کشف، شناسایی کنند. علاوه بر این، دنبال ، Alice Corp. v. CLS Bank International، 573 US 208 (2014) و فرزندان آن، خطر ابطال یک حق اختراع متمرکز بر نرم افزار به ،وان حق اختراع تحت §101 USC 35 وجود دارد، و دیوان عالی ایالات متحده هنوز قانون واجد شرایط بودن پتنت را پس از انکار certiorari اخیراً در Worlds Inc. v. Activision Blizzard Inc. پرونده شماره 21-1554 (رد ، گواهینامه که در آن مرکز فدرال ادعاهای حق اختراع را به روشی برای کنترل جمعیت آواتار در یک فضای مجازی مبتنی بر فیلتر ، اطلاعات موقعیت‌یابی آواتار به ،وان یک ایده انتزاعی غیرقابل انحصار یافت).

با توجه به اختراعات متمرکز بر فناوری هوش مصنوعی، سؤالاتی در مورد مخترع و نقض نیز برای اختراعات ایجاد شده توسط هوش مصنوعی مطرح شده است. برای مثال، مدت‌هاست که در ایالات متحده و سایر کشورها ثابت شده است که فقط انسان‌ها را می‌توان به ،وان مخترع یک ​​حق ثبت اختراع به رسمیت شناخت. با این حال، هوش مصنوعی نه تنها به یک فناوری مفید در پیشرفت متاورس تبدیل شده است، بلکه به شریک خلاقی در تلاش‌های نوآوری تبدیل شده است که بدون دخالت انسان، اختراعات خود را تولید می‌کند. در نتیجه، این هنجار مخترع با چالش مواجه شده است (البته تاکنون ناموفق). برای مثال ببینید تا، علیه ویدال، تجدیدنظر شماره 2021-2347، فیش. op. (Fed. Cir. 5 Aug. 2022) (با تایید این نظر USPTO مبنی بر اینکه قانون ثبت اختراع اصطلاح “مخترع” را به ،وان محدود به یک شخص یا انسان طبیعی تعریف می کند). در بخش اجرایی، این احتمال وجود دارد که اقدامات انجام شده توسط یک هوش مصنوعی، به جای یک انسان، منجر به استفاده یا سایر فعالیت های نقض کننده یک اختراع ثبت شده شود. در چنین مواردی، برای اینکه مسئولیت نقض حق اختراع را به یک انسان تحمیل کنند، ممکن است لازم باشد صاحبان پتنت ثابت کنند که انس، که هوش مصنوعی را ایجاد کرده است، ،ی است که باعث شده هوش مصنوعی ،اصر ادعای یک اختراع ثبت شده (به طور مستقیم) را اجرا کند. نقض) یا افرادی که آگاهانه اعمال نقض کننده AI را ایجاد کرده اند (در نقض القایی).

بر این اساس، صاحبان حق ثبت اختراع باید استراتژی های حفاظت و اجرای پتنت خود را با توجه به چشم انداز قانونی فعلی پیرامون پتنت ها در Metaverse، به ویژه برای اختراعات مرتبط با هوش مصنوعی، تطبیق دهند. به ،وان مثال، برای جلوگیری از موقعیت‌هایی که مخترع یک ​​حق اختراع هوش مصنوعی به ،وان خود هوش مصنوعی در نظر گرفته می‌شود، ممکن است صاحبان پتنت به مخترعان توصیه کنند که جزئیات مفهوم و عملکرد اختراعات خود را یادداشت کنند تا رکوردی نشان دهند که هوش مصنوعی بوده است. به ،وان ابزاری برای ایجاد اختراع به جای خود خالق اختراع استفاده می شود. همچنین، متصدیان ثبت اختراع که برای اختراع مرتبط با هوش مصنوعی پیش‌نویس ثبت اختراع می‌کنند، می‌توانند توضیحات و ادعاها را به گونه‌ای تدوین کنند تا روشن کنند که جنبه‌های جدید قابل انتساب به یک انسان است. علاوه بر این، از آنجایی که USPTO اختراعات مرتبط با هوش مصنوعی را زیرمجموعه ای از اختراعات رایانه ای در نظر گرفته است، صاحبان پتنت باید دستورالعمل های USPTO موجود در مورد اختراعات رایانه ای را در هنگام جستجوی حمایت از اختراعات مرتبط با هوش مصنوعی در نظر بگیرند.

نتیجه

با توجه به تقاضاهای روزافزون فناوری و فرصت‌های تجاری در Metaverse، ،ب‌وکارها باید استراتژی‌های حفاظت و اجرای پتنت خود را مجدداً ارزیابی کنند تا چالش‌هایی را که ممکن است در دنیای مجازی جدید ایجاد شود، بررسی کنند.


منبع: https://www.natlawreview.com/article/patent-considerations-and-metaverse