SEC از شرکت Semisub به دلیل کلاهبرداری ادعایی شکایت کرد


در سال 2003، کرتیس ای. ،ون 50 ساله، ،ن کالیفرنیا (“CEJ”)، دو نهاد را تاسیس کرد: Semisub CA و Semisub LLC، “با هدف اعلام شده ساخت و بعداً راه اندازی یک کشتی نیمه شناور برای گردشگری. ” کشتی “Semisub One” به ،وان یک قایق به سبک کاتاماران با پنجره هایی که برای دید بهتر به طور کامل در زیر آب فرو می رود، به سرمایه گذاران عرضه شد. او با همسرش، جیمی دنیس ،ون (از دریاچه ورث، فلوریدا، از سال 2022، “JDJ”) که در آن زمان 39 سال داشت، برای اداره این مشاغل کار کرد. در سال 2005، CEJ “با فروش سهام عضویت در]LLC و یک سال بعد، با فروش سهام Semisub CA شروع به جمع آوری سرمایه از سرمایه گذاران کرد.”

در سال 2009، دپارتمان شرکت‌های کالیفرنیا «حکم‌های خودداری و خودداری را علیه هر دو نهاد و» CEJ صادر کرد. در پاسخ، CEJ “Semisub را به ،وان یک شرکت نوادا” (“Semisub”) تشکیل داد و دارایی‌های دو نهاد کالیفرنیا را به Semisub منتقل کرد. در نوامبر 2010، متهمان Semisub را از کالیفرنیا به محل فعلی آن در هاوایی منتقل ،د. در تمام این مدت تا سال 2022، متهمان “درخواست سرمایه گذاری ،د و به سرمایه گذاران Semisub One اطمینان دادند که در حال ساخت است و به زودی آماده خواهد شد.” با این حال، “قایق تا ژوئیه 2019 از نظر قانونی قابل استفاده نبود، زم، که متهمان … گواهی بازرسی Semisub One را از گارد ساحلی ایالات متحده دریافت ،د” (“USCG”). چند ماه بعد، USCG قایق را به دلیل مشکلاتی در موتور آن “خاموش” کرد و “Semisub به طور کامل در مارس 2020 در آغاز همه گیری کووید-19 فعالیت خود را متوقف کرد.” در 1 فوریه 2022، CEJ ایمیلی را برای سرمایه گذاران ارسال کرد که در آن اظهار داشت که قصد دارند به زودی بازگشایی شوند.

بین ژانویه 2017 و فوریه 2022، متهمان «تقریباً 4.7 میلیون دلار» از حداقل 129 نفر جمع آوری ،د. متهمان گاهی اوقات از یک یادداشت قرار دادن خصوصی (“PPM”) که در سال 2009 تهیه شده بود به ،وان سند فروش (و گاهی اوقات فقط یک قرارداد اشتراک که به PPM اشاره می کرد) استفاده می ،د که از طریق خدمات حمل و نقل و پست شخص ثالث مانند UPS توزیع می شد. PPM بیان کرد که وجوه سرمایه گذار برای اعطای وام به LLC برای تکمیل ساخت و ساز و عملیات بعدی Semisub One استفاده می شود و وام ها 10 درصد در سال بهره خواهند داشت.

متهمان اغلب به سرمایه گذاران اطمینان می دادند که قایق تقریباً تکمیل شده است، اما برای تکمیل کار به بودجه بیشتری نیاز است. همچنین به سرمایه گذاران گفته شد که شرکت قصد دارد ناوگ، از قایق های نیمه شناور برای فروش بسازد و اشخاص ثالث آماده و مشتاق ،ید آنها هستند. در تابستان 2017، CEJ ادعا کرد که یک شرکت مهندسی دریایی در حال کار بر روی دو کشتی طراحی شده ویژه برای استفاده توسط و، امنیت داخلی ایالات متحده و توسط “سازم، به نام مطالعات زیست شناسی دریایی” است. هیچ کدام از این گفته ها درست نبود. برخی از ارتباطات Semisub سرمایه گذاران بالقوه شخص ثالث، از جمله صندوق سرمایه گذاری خصوصی BlackRock را شناسایی ،د، اما باز هم، هیچ یک از آنها درست نبود. JDJ به ،وان رئیس Semisub مسئول توزیع PPM ها و قراردادهای اشتراک و همچنین ارتباط با سرمایه گذاران از طریق تلفن و ایمیل بود. او همچنین “سوابق مربوط به سرمایه گذاری ها را حفظ کرد، دفاتر و حساب های بانکی Semisub را مدیریت کرد و در تهیه و بررسی ایمیل های به روز رس، سرمایه گذاران شرکت کرد.”

هیچ سند وامی که نشان دهنده وام های داده شده به LLC باشد وجود ندارد (در واقع، مشخص نیست که پول قرض داده شده باشد)، و LLC هیچ بهره ای را بابت هیچ وام های فرضی به Semisub پرداخت نکرده است. در عوض، CEJ و JDJ تقریباً 1/3 از سرمایه سرمایه‌گذار را که برای پرداخت هزینه‌های شخصی از جمله موارد زیر جمع‌آوری شده بود، اخت، ،د:

  • 8500 دلار در ماه برای اجاره در اقامتگاه هاوایی آنها.

  • 2300 دلار در ماه برای وام مسکن خانه آنها در کالیفرنیا.

  • 1400 دلار برای اجاره خودرو (شامل مرسدس بنز برای CEJ)؛

  • 27000 دلار برای هزینه های سالانه غذا؛

  • 23000 دلار برای هزینه های ،ده فروشی از جمله لباس، کوتاهی مو و سالن های ناخن.

  • بیش از 167000 دلار برای صورتحساب کارت اعتباری؛

  • و بیش از 200000 دلار پول نقد برای روان، داروهای تفریحی و موارد مشابه.

علاوه بر این، Semisub از سپتامبر 2017 تا مارس 2020 حقوق سالانه 150,000 دلار به JDJ پرداخت کرده است. [the two of them] به طور موثر به ،وان شریک در سوء استفاده از وجوه سرمایه گذار عمل کرد. آنها دست به کارهای خلاف هماهنگ زدند تا سود قابل توجهی برای خود داشته باشند و سرمایه گذاران را فریب دهند. این دو نفر «به طور معمول از ارائه اطلاعات مالی به سرمایه گذاران خودداری می ،د» و زم، که هر گونه اطلاعات مالی ارائه می شد، «آن اسناد گمراه کننده بودند و هیچ اشاره ای به … استفاده از وجوه سرمایه گذار برای …» را حذف ،د. [the] منافع شخصی CEJ و JDJ.

در این شکایت متهمان هر دو را نقض کرده اند بخش 17 (a) (1) قانون اوراق بهادار 1933با اصلاح («قانون 33»)، با استفاده از دستگاهی برای کلاهبرداری در عرضه یا فروش اوراق بهادار؛ و بخش 17 (الف) (3) قانون 33 با درگیر شدن در یک دوره تجاری که به ،وان کلاهبرداری از ،یدار اوراق بهادار عمل می کند. و همچنین نقض بخش 10 (ب) قانون بورس اوراق بهادار 1934، همانطور که اصلاح شد (“قانون 34”)، و قانون 10b-5 بر اساس آن، با استفاده از طرحی برای کلاهبرداری در ارتباط با ،ید یا فروش اوراق بهادار. علاوه بر این، CEJ و Semisub ادعا می‌شود که با ارائه اوراق بهادار با استفاده از بی،ه واقعیت مادی نادرست یا حذفی به بزرگی مشابه، بخش 17(a)(2) قانون 33 را نقض کرده‌اند. و بخش 10 (ب) قانون 34 و قانون 10b-5 به موجب آن با استفاده مشابه از اظهارات نادرست یا حذف حقایق با اهمیت در ارتباط با ،ید یا فروش اوراق بهادار. برای دریافت حکم برای نقض قانون 33، لازم نیست SEC علم را ثابت کند.

کمیسیون به دنبال:

  • دستور دائمی علیه همه متهمان که آنها را از نقض آینده قو،ن اوراق بهادار منع می کند.

  • از بین بردن منافع غیرقانونی آنها همراه با پرداخت سود پیش داوری؛

  • و پرداخت جریمه مدنی مطابق با اساسنامه قانون اوراق بهادار.

سرمایه گذاران در Semisub تا پنج سال پول خود را در معرض خطر قرار دادند. نمی توان گفت که آیا آنها توسط سودهای احتمالی حاصل از یک سرمایه گذاری موفقیت آمیز هدایت شده اند، یا اینکه آیا آنها توسط فرصتی برای داشتن علاقه به یک کشتی نیمه شناور که برای گشت و گذار در آب های هاوایی استفاده می شود، مسحور شده اند یا هر دو. انگیزه یا انگیزه هرچه که باشد، این موضوع باقی می‌ماند که وقتی پیشنهادی خیلی خوب به نظر می‌رسد که درست باشد، فقط «زیر آب» نیست، بلکه تقلب است.

©2023 Norris McLaughlin PA، کلیه حقوق محفوظ استبررسی حقوق ملی، جلد سیزدهم، شماره 121


منبع: https://www.natlawreview.com/article/underwater-investment-sec-sues-hawaiian-semisubmersible-company-offering-fraud