DOJ، SEC و CFTC اتهاماتی را علیه مدیر عامل سام بنکمن-فرید اعلام کردند


جمعه 16 دسامبر 2022

در 13 دسامبر، دفتر دادست، ایالات متحده برای ناحیه ج،ی نیویورک (“دفتر دادست، ایالات متحده”)، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (“SEC”) و کمیسیون معاملات آتی کالا ایالات متحده (“CFTC”) اقدامات جنایی و مدنی موازی اعلام کرد (اینجا، اینجا و اینجا) علیه سام بنکمن-فرید، بنیانگذار و مدیر عامل سابق FTX. این اتهامات صبح روز پس از آن منتشر شد که دادستان ایالات متحده در توییتی نوشت که بانکمن-فرید توسط مقامات باهامایی به درخواست ،ت ایالات متحده دستگیر شده است.

اتهامات جنایی

یک هیئت منصفه فدرال در 8 دسامبر، بنکمن-فرید را متهم کرد و او را در هشت اتهام جداگانه متهم کرد. این اتهامات شامل توطئه برای ارتکاب کلاهبرداری از طریق سیم، کلاهبرداری از کالاها، کلاهبرداری اوراق بهادار، پولشویی و نقض مالی کمپین فدرال است.

بر اساس این کیفرخواست، بانکمن-فرید یک طرح چند ساله برای کلاهبرداری از مشتریان FTX با انتقال میلیاردها دلار از دارایی های رمزنگاری شده آنها به شرکت تجارت رمزنگاری خود، Alameda Research، انجام داده است. همچنین گفته می شود که Bankman-Fried از وام دهندگان و سرمایه گذاران سهام Alameda در FTX با پنهان ، سوء استفاده خود از رمزنگاری مشتری، که برخی از آنها منبع واقعی میلیون ها دلار مشارکت سیاسی هستند، کلاهبرداری کرده است.

بانکمن-فرید بدون وثیقه در باهاما نگهداری می شود تا درخواست رسمی استرداد ارائه شود. روند استرداد معمولاً طول، است و ممکن است چندین ماه طول بکشد تا بانکمن-فرید در دادگاهی در ایالات متحده تحت پیگرد قانونی قرار گیرد. در جلسه استماع در 13 دسامبر، بانکمن-فرید نشان داد که قصد دارد در این زمان با استرداد مبارزه کند، اما ممکن است در نهایت از این حق چشم پوشی کند و موافقت کند که برای شروع مراحل قضایی به ایالات متحده منتقل شود. در صورت پیگیری اتهامات مقامات باهامیا بر اساس قو،ن باهام، ممکن است حضور بانکمن-فرید در ایالات متحده نیز به تعویق بیفتد.

علاوه بر احتمال محکومیت طول، مدت، بانکمن-فرید با مصادره دارایی های احتمالی هر دارایی ناشی از عواید جنایات ادعایی وی مواجه است.

اتهامات SEC

شکایت SEC که در دادگاه منطقه ای ایالات متحده برای ناحیه ج،ی نیویورک ثبت شده است، ادعا می کند که Bankman-Fried با ارائه نادرست اینکه FTX یک پلت فرم معاملاتی دارایی های رمزنگاری امن و مسئول است، از سرمایه گذاران سهام در FTX کلاهبرداری کرده است. به ،وان مثال، SEC ادعا می کند که Bankman-Fried مکرراً به سرمایه گذاران احتمالی گفته است که FTX کنترل های پیچیده ای برای مدیریت ریسک برای محافظت از دارایی های مشتری در نظر گرفته است و این دارایی ها ایمن و مطمئن هستند، اما اظهارات او نادرست و گمراه کننده بودند زیرا او آلامدا را از این کار معاف کرده بود. مدیریت ریسک اقداماتی انجام داد و میلیاردها دارایی کریپتو را برای تقویت عملیات Alameda منحرف کرد. SEC ادعا می کند که این اقدامات و سایر اقدامات با نقض بخش 17 (a) قانون اوراق بهادار 1933، بخش 10 (b) قانون بورس اوراق بهادار 1934، و قانون 10b-5 بر اساس آن، به تقلب در اوراق بهادار منجر شده است.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار به دنبال صدور حکم دائمی علیه Bankman-Fried، رد ، سودهای غیرقانونی، جریمه های پول مدنی، بند یک افسر و مدیر، و حکم منع شرکت Bankman-Fried در هر پیشنهاد یا فروش آتی اوراق بهادار (از جمله دارایی های رمزنگاری شده) است. اوراق بهادار).

اتهامات CFTC

برخلاف اقدامات جنایی و SEC، شکایت CFTC چندین نقض فدرال توسط Bankman-Fried، و همچنین FTX Trading و Alameda Research را مدعی است. شکایت CFTC بسیار شبیه به شکایت های ارائه شده توسط DOJ و SEC است. با این حال، دامنه شکایت و مراجع قانونی مورد استناد CFTC از نظر مادی متفاوت است.

  • اول، CFTC ادعا کرد که ارزهای مجازی، مانند بیت کوین، اتر و تتر، همانطور که در بخش 1a(9) قانون بورس کالا در سال 1936 (“CEA”) و مقررات CFTC بر اساس آن تعریف شده است، به ،وان “کالا” شناخته می شوند.

  • دوم، CFTC متهم کرد که اقدامات FTX بر تجارت دارایی‌های کریپتو و همچنین برخی قراردادهای آتی روی این دارایی‌ها که در بورس‌های کالاهای مشتقه ثبت شده معامله می‌شوند، تأثیر اساسی گذاشته است.

  • سوم، CFTC ادعا کرد که انتقال دارایی های FTX به Alameda تقلب بوده و FTX در تحریفات جعلی در مورد حقایق با اهمیت و حذف های مادی “در رابطه با قراردادهای فروش کالاها در تجارت بین ایالتی” با نقض بخش 6c(1) و CFTC شرکت داشته است. مقررات بخش 180.1(a)(1)، (2) و (3)، بنابراین صلاحیت اجرای عمومی ضد تقلب CFTC را در ارتباط با کالاها به طور کلی فعال می کند.

شایان ذکر است، CFTC به صراحت اعلام کرده است که پلتفرم‌های ثبت شده در CFTC ایالات متحده (“FTX US Derivatives”) (که قبلاً به ،وان “LedgerX” شناخته می‌شد) در CFTC به‌،وان بازار قراردادی تعیین‌شده، سازمان تسویه مشتقات و اجرای سوآپ ثبت شده و کاملاً توسط CFTC تنظیم شده است. تسهیلات، که «حساب‌های بانکی جداگانه‌ای داشت که وجوه مشتریان را در تمام زمان‌های مربوطه تفکیک و حساب می‌کرد». بر این اساس، پلتفرم های آمریکا در محدوده این شکایت نیستند.

افکار نهایی

علیرغم تمرکز اخیر بر روی اینکه آیا بسیاری از دارایی های رمزنگاری می توانند تحت قو،ن اوراق بهادار فدرال یا CEA تنظیم شوند، اقدامات جنایی و مدنی اعلام شده در 13 دسامبر نیازی به هیچ گونه یافته ای ندارد که دارایی های رمزنگاری فهرست شده توسط FTX اوراق بهادار یا مشتقات کالایی (مانند معاملات آتی، گزینه ها یا مبادلات). در عوض، آنها بر تئوری های قانونی تقلب که توسط زمان آزمایش شده اند تمرکز می کنند. با این حال، دفتر دادستان ایالات متحده، SEC و CFTC نشان داده اند که تحقیقات در مورد سایر تخلفات احتمالی هنوز ادامه دارد.

© Copyright 2022 Cadwalader, Wickersham & Taft LLPبررسی حقوق ملی، جلد دوازدهم، شماره 350


منبع: https://www.natlawreview.com/article/doj-sec-and-cftc-announce-parallel-criminal-and-civil-charges-a،nst-sam-bankman