Crypto Exchange FTX پس از شکست در معامله با Binance سقوط کرد


شنبه 12 نوامبر 2022

در یادآوری ناخوشایند رویدادهایی که در پی سقوط بازار کریپتو در ماه می 2022 رخ داد، صرافی ارز دیجیتال مستقر در باهامیا FTX به دنبال افزایش غیرمنتظره برداشت‌های مشتری و معامله ناموفق با رقیب بایننس، در آستانه سقوط قرار دارد. در ت، برای جلوگیری از سرنوشت غول‌های رمزنگاری سابق Three Arrows Capital (3AC)، وویجر دیجیتال و شبکه سلسیوس، که هر یک از آنها در اوایل سال جاری وارد حفاظت ورش،تگی شدند، FTX و Binance روز سه‌شنبه اعلام ،د که وارد یک “غیر تعهدنامه تعهد آور» برای بایننس برای ،ید تمام تجارت صرافی FTX در خارج از ایالات متحده. با این حال، ظرف 24 ساعت، بایننس اعلام کرد که به این معامله ادامه نخواهد داد، و دلیل آن نگر، در مورد سوء استفاده از وجوه مشتریان و تحقیقات نظارتی ایالات متحده است.

داست، آشنا

در پی ش،ت‌های ارزهای دیجیتال در بهار امسال، FTX بارها و بارها برای ،یدهای پرمخاطب خود از دارایی‌های کریپتو مشکل‌ساز خبر داد. صرافی مستقر در ایالات متحده FTX (FTX.US) در ماه ژوئیه به توافقی برای ،ید پلتفرم معاملاتی کریپتو BlockFi دست یافت زیرا به ورش،تگی نزدیک شد. در ماه سپتامبر، FTX.US پیشنهاد برنده ای را برای ،ید دارایی های پلت فرم ورش،ته وام دهی رمزنگاری وویجر ارائه کرد. همچنین در هفته‌های اخیر شایعه شده بود که FTX.US ممکن است به طور مشابه به دنبال ،ید دارایی‌های پلتفرم وام‌دهی کریپتو Celsius Network در روند فصل 11 باشد.

در یک چرخش چشمگیر، نشریات صنعتی هفته گذشته گزارش دادند که ترا،مه Alameda Research، یک صندوق تامینی رمزارز پیشرو تحت کنترل مش، با FTX، فاش کرد که Alameda به شدت در معرض FTT توکن بومی FTX قرار داشت. بایننس که یک دارنده بزرگ FTT بود، با استناد به ترس از سقوط FTT مانند Terra LUNA در می 2022، متعاقباً اعلام کرد که در حال انحلال کل دارایی های FTT خود است. این اعلامیه باعث افزایش برداشت مشتریان در FTX شد و شایعاتی منتشر شد مبنی بر اینکه بسیاری از کاربران FTX برای برداشت ارزهای دیجیتال خود از صرافی بین المللی با مشکل مواجه هستند.

مانند سایر شرکت‌های ارزهای دیجیتال قبل از خود، FTX برداشت‌های خود را در روز سه‌شنبه، اندکی قبل از اعلام تراکنش استراتژیک احتمالی با بایننس متوقف کرد. با این حال، بدون هیچ معامله ای در حال حاضر، سرنوشت FTX و نهادهای وابسته مانند FTX.US و Alameda نامشخص است. FTX و موسس آن سام بنکمن-فرید نیز با واکنش شدید و افزایش نظارت نظارتی روبرو هستند.

درس های آموخته شده از Terra، 3AC و Voyager

خبر بحران نقدینگی FTX بازتاب رویدادهای بهار امسال است، زم، که سقوط پلتفرم Terra و توکن بومی مرتبط با آن، LUNA، در می 2022 اعتماد مصرف‌کننده به ارزهای دیجیتال را متز،ل کرد و تأثیر منفی قابل‌توجهی بر صنعت کریپتو داشت. بسیاری از صندوق‌های تامینی کریپتو که LUNA را در اختیار داشتند، متحمل زیان‌های قابل توجهی شدند. به ،وان مثال، صندوق تامینی کریپتو Three Arrows Capital (3AC)، دارنده بزرگ LUNA، در ماه جولای درخواست حمایت از ورش،تگی داد. در مجموع، حدود 40 میلیارد دلار از ارزش بازار در نتیجه فروپاشی Terra از دست رفت. موسس ترا اکنون یک فراری بین المللی است و برای دستگیری او اخطار قرمز اینترپل صادر شده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که تنظیم‌کننده‌های ایالات متحده، از جمله SEC و CFTC، در حال تحقیق در مورد Terra و مؤسس آن و همچنین 3AC به دلیل این ادعا هستند که سرمایه‌گذاران را در مورد سلامت ترا،مه صندوق تامینی گمراه کرده است.

در پی فروپاشی Terra و 3AC، دو پلتفرم برجسته وام‌دهی ارزهای دیجیتال، وویجر و شبکه سلسیوس، در میان اخبار صنعت و محتوای رسانه‌های اجتماعی که ادعا می‌کرد از مشکلات نقدینگی رنج می‌برند، با درخواست‌های بی‌سابقه‌ای برای برداشت مشتری مواجه شدند. آنها هر دو برداشت مشتری را متوقف ،د و اندکی پس از آن درخواست حمایت از ورش،تگی ،د. شبکه سلسیوس اخیراً در پرونده‌های دادگاه فاش کرده است که با نظارت قانون‌گذاران ایالتی و فدرال مواجه است و احضاریه هیئت منصفه فدرال در ناحیه ج،ی نیویورک دریافت کرده است.

تاثیر بالقوه بر شرکت کنندگان در بازار کریپتو

هیچ‌کدام از اینها برای سرمایه‌گذاران یا دارندگان حساب FTX خبر خوبی نیست، و ،، که تحت تأثیر انحلال یا ورش،تگی احتمالی FTX – یا Alameda – قرار گرفته‌اند یا ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند، باید قبل از بسته شدن دست‌هایشان، حقوق خود و راه‌حل‌های بالقوه خود را درک کنند.

بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ بلوتراشه از جمله BlackRock، انتاریو Teachers’ Pension Plan، SoftBank، Sequoia Capital و Tiger Global گزارش شده است که در دور سرمایه گذاری 421 میلیون دلاری سری B توسط FTX در سال 2021 شرکت ،د. این دور به ،وان بزرگترین سرمایه گذاری در آن زمان مورد استقبال قرار گرفت. دور سرمایه برای یک شرکت رمزنگاری (شبکه سلسیوس در همان سال یک دور سری B 750 میلیون دلاری داشت.) بسیاری از این سرمایه گذاران نهادی همچنین گفته می شود که در دورهای سری C و سری A همزمان توسط FTX و FTX.US شرکت کرده اند. یک سوال قابل پیش بینی این است که چه اتفاقی برای سرمایه گذاری آنها خواهد افتاد.

به ،وان یک موضوع اولیه، اگر FTX مجبور به انحلال شود، سهام در FTX در معرض خطر است. به ،وان نمونه ای از چالش هایی که دارندگان سهام ممکن است در ورش،تگی کریپتو با آن مواجه شوند، در روند ورش،تگی سلسیوس، گروهی از سهامداران ترجیحی سری B به دنبال انتصاب یک کمیته رسمی دارایی ترجیحی بودند، به ویژه با این استدلال که سلسیوس و کمیته اعتباردهندگان رسمی بدون تضمین ( UCC) در حفاظت از منافع مشتریان به بهای حقوق صاحبان سهام همسو بودند، که آنها استدلال ،د که می تواند بهبود قابل توجهی در این مورد داشته باشد. سهامداران استدلال ،د که مشتریان ادعایی در برابر «نهادهای غیرمشتری» ندارند – از جمله ،ب و کار بالقوه ارزشمند است،اج بیت کوین سلسیوس و تجارت ذخیره سازی رمزنگاری غیر بدهکار.

سلسیوس و UCC به تخفیف درخواستی اعتراض ،د و دادگاه ورش،تگی در نهایت درخواست سهامداران برای انتصاب یک کمیته رسمی سهام ترجیحی را رد کرد. این تصمیم به این موضوع که آیا می‌توان ادعاهای مشتری را علیه همه نهادهای سلسیوس ادعا کرد یا خیر، توجهی نکرد، و این سوال را باز گذاشت که آیا سهام واقعاً مسیری من، برای بازیابی دارد یا خیر.

در حالی که مسائل در درجه سانتیگراد مربوط به واقعیت هستند، هر رویداد ورش،تگی شامل FTX یا سایر مبادلات دارایی دیجیتال ممکن است مسائل پیچیده و جدیدی را ایجاد کند. بنابراین، سرمایه‌گذار، که دارای پلتفرم یا صرافی رمزارز هستند باید با مشاوران مجرب مشورت کنند تا از جمله موارد زیر را که ممکن است بر بازیابی تأثیر بگذارد در نظر بگیرند:

  • تحت چه رژیم‌هایی، واحد تجاری می‌تواند برای ورش،تگی یا سایر حمایت‌های ورش،تگی اقدام کند، با در نظر گرفتن اینکه برخی از این موارد می‌تواند فرآیندهای غیر ایالات متحده باشد.

  • تا چه اندازه رمزارزهای نگهداری شده بر روی پلتفرم می‌توان یافت که دارایی بدهکاران ورش،تگی را در مقابل دارایی مشتریان ،ده‌فروشی تشکیل می‌دهند.

  • آیا نگر،‌هایی در مورد اینکه آیا «جدایی شرکتی» بین و در میان نهادهای عمومی مرتبط (مانند تجارت ،ده‌فروشی با مشتری و هر نهادی که با مشتری مواجه نیست) وجود دارد، به طوری که ادعاهای طلبکاران در یک واحد تجاری می‌تواند در سایر واحدها مطرح شود یا خیر؟

  • این که آیا مشتریان یا سایر طلبکاران ممکن است علیه همه نهادهای بدهکار یا فقط علیه برخی از «نهادهای روبه‌روی مشتری» که با آنها معامله انجام داده‌اند، ادعایی داشته باشند. و

  • اینکه آیا طرح سازماندهی مجدد بدهکاران بازیابی ارزهای دیجیتال «در نوع» را به مشتریان ارائه می‌دهد (به م،ای پرداخت با ارزهای دیجیتال در مقابل «دلار ،» مطالبات) و چگونه این امر بر هر بازیابی توسط سرمایه‌گذاران سهام تأثیر می‌گذارد.

در حال حاضر نشانه‌های کمی وجود دارد که FTX.US، که در سطح فدرال و ایالتی به ،وان یک تجارت خدمات پولی ثبت‌شده (MSB) تنظیم می‌شود، در زمینه برداشت‌های مشتری مشکل دارد. با این حال، همانطور که در موارد شبکه وویجر و سلسیوس نشان داده شد، که هر دو با مجوزهای MSB در ایالات متحده فعالیت می ،د، ترس و عدم اطمینان در مورد وضعیت مالی صرافی می تواند باعث برداشت برای مدت زمان طول، شود.

همچنین ممکن است در بازارهای مشتقات خارج از بورس (OTC) برای موقعیت هایی که به ،وان قیمت های مرجع از محصولاتی استفاده می کنند که در بازار قراردادی طراحی شده FTX (DCM) معامله می شوند، پیامدهایی وجود داشته باشد. اگر قیمت‌های مرجع مبتنی بر FTX دیگر در دسترس نباشند، یا در رابطه با سوآپ‌های تسویه‌شده، اگر دیگر نتوان آنها را تسویه کرد به‌طوری که طرف‌های مقابل با اعتبار یکدیگر مواجه شوند، این قراردادها باید برای بازگشت احتمالی مورد ارزیابی قرار گیرند.ی،ی، نه سازمان تسویه مشتقه (DCO)).

آیا تنظیم کننده ها می توانند اقدامی انجام دهند؟

در حال حاضر، مشخص نیست که FTX.US تا چه حد تحت تأثیر رویدادهای اخیر قرار خواهد گرفت. علاوه بر این، همچنین مشخص نیست که آیا تنظیم‌کننده‌های ایالات متحده صلاحیت رسیدگی به نهادهای مضطرب را خواهند داشت یا خیر. با این حال، افزایش نظارت نظارتی ناشی از فروپاشی FTX همچنان یک احتمال قابل توجه است. نهادهای مرتبط با FTX در ایالات متحده یک بورس مشتقه کالا (DCM)، یک اتاق پایاپای (DCO) و یک تسهیلات مبا، سوآپ (SEF) را اداره می کنند که هر کدام توسط CFTC تنظیم می شود. CFTC ممکن است پرداخت بدهی این نهادها، توانایی آنها برای انجام وظایف نظارتی خود، و همچنین برخی از نمایندگی های FTX را در برنامه بهار 2022 خود برای انجام تسویه مستقیم برای مشتریان ارزیابی کند.

از آنجایی که برخی از فعالان و واسطه‌های بازار FTX.US، مانند کارگزاران (تجار کمیسیون آتی، یا FCM) و معامله‌گران مبا،، توسط CFTC و انجمن ملی معاملات آتی (NFA) تنظیم می‌شوند، NFA ممکن است به دنبال اطمینان از این باشد که دارایی‌های مشتریان FCMs و موقعیت های آتی امن هستند و به طور بالقوه بسته می شوند یا به سرعت “انتقال می شوند” ی،ی، به سایر FCM های حلال منتقل می شود. با توجه به موقعیت‌های مبا، ارزهای دیجیتال، بررسی‌های نظارتی می‌تواند بر روی FTX SEF با توجه به موقعیت‌های معامله‌گران مبا، متمرکز شود و در صورت پاک شدن مبادلات، توانایی DCO FTX برای حفظ یک حساب متعادل از پول و خارج از آن. موقعیت های پولی نوسانات دارایی های معامله شده استرس بیشتری را به موقعیت های مشتقه مرتبط اضافه می کند که به طور بالقوه منجر به فراخو، مارجین قابل توجهی می شود.

FTX در حال حاضر در دید رگولاتورهای فدرال و ایالتی است. در روز چهارشنبه گزارش شد که SEC در حال گسترش تحقیقات در حال انجام در مورد FTX.US است تا شامل تخلفات احتمالی در پلت فرم بین المللی FTX شود. هیئت اوراق بهادار ایالت تگزاس همچنین اخیراً در پرونده ای در پرونده ورش،تگی وویجر فاش کرد که در حال بررسی FTX.US و FTX برای فروش اوراق بهادار ثبت نشده است. هر دو SEC و CFTC علاقه شدید خود را برای اطمینان از اینکه شرکت‌های رمزنگاری تحت نظارت من، هستند، تا زم، که ممکن است سرمایه‌گذاران آمریکایی از رفتارشان آسیب ببینند، ابراز کرده‌اند، بنابراین مکان غیرآمریکایی FTX ممکن است در صورت آسیب رساندن به افراد آمریکایی یا ایالات متحده، از نظارت نظارتی ایالات متحده جلوگیری نکند. بازارها به نوعی تحت تأثیر قرار گرفتند.

شایان ذکر است، دادستان‌های کل ایالت و رگولاتورها اخیراً مسئولیت نگهداری شرکت‌های رمزنگاری و بنیان‌گذاران آن‌ها را در قبال آسیب‌های وارده به سرمایه‌گذاران در حوزه قضایی مربوطه خود رهبری کرده‌اند. بسیاری از رگولاتورهای ایالتی دستورات توقف و توقف را علیه وویجر، شبکه سلسیوس و دیگر نیروگاه‌های ارزهای دیجیتال سابق صادر ،د و تقریباً همه دادستان‌های کل ایالت با توافقی در سراسر کشور در اوایل سال جاری با BlockFi موافقت ،د تا اتهامات مربوط به فروش بدون مجوز اوراق بهادار و سایر تخلفات را حل کنند. اگر هر یک از سرمایه گذاران مستقر در ایالات متحده به نحوی از کنترل های جغرافیایی FTX عبور کنند، ممکن است به زودی توسط تنظیم کننده های ،تی پیشگیرانه هدف قرار گیرد.

تجارت و سرمایه گذاری رمزنگاری همچنان یک فرصت فریبنده برای سرمایه گذاران در سراسر جهان است. اما با این فرصت، خطر نیز همراه است. با ادامه افشای ،ری چند میلیارد دلاری، این احتمال بیشتر می‌شود که تنظیم‌کننده‌ها مجبور شوند به سرعت برای ایجاد نظم و قابلیت پیش‌بینی در این بازارها حرکت کنند.

© Copyright 2022 Cadwalader, Wickersham & Taft LLPبررسی حقوق ملی، جلد دوازدهم، شماره 316


منبع: https://www.natlawreview.com/article/impact-ftx-s-collapse-insights-what-comes-next