چگونه کسب و کارها می توانند از اسرار تجاری محافظت کنند


چهارشنبه 7 دسامبر 2022

حفاظت از اسرار تجاری برای هر شرکتی حیاتی است. فعال بودن و سازگاری بهترین راه برای حفظ اسرار شرکت شما است.

اسرار تجاری خود را مخفی نگه دارید

برای ،ب‌وکارهای جدید (و ،ب‌وکارهای تأسیس‌شده) ضروری است که رهبری فنی و تجاری و مشاور حقوقی آن‌ها اسرار تجاری را شناسایی کرده و برنامه‌ای برای محافظت از آنها تهیه کنند. شرکت ها باید این برنامه ها را به طور منظم و در هر لحظه مهم در چرخه حیات شرکت بازبینی کنند. در حالی که هر صنعتی چالش های منحصر به فردی را ارائه می دهد و هر شرکتی متفاوت است، چهار چیز وجود دارد که هر شرکتی باید در مورد محافظت از اسرار تجاری خود بداند.

بنابراین چه چیزی باید بدانم؟

1. بهتر است از همان ابتدا مشخص شود که مالک چه ،ی است.

پروژه های مرحله اولیه اغلب شامل همکاری مداوم بین چندین کارآفرین، سرمایه گذاران مش، و مشاوران است. راه اندازی یک سرمایه گذاری جدید بدون مستندات روشن از حقوق مالکیت م،وی بسیار رایج – و مشکل ساز است. یکی دیگر از سناریوهای رایج، یک سرمایه گذاری جدید است که از اسرار تجاری (شاید ناخواسته) متعلق به کارفرمای سابق یکی از توسعه دهندگان استفاده می کند. این سناریوها می توانند منجر به دعاوی پرهزینه شوند اما با آینده نگری و برنامه ریزی منطقی می توان از آنها اجتناب کرد. به یاد داشته باشید که بپرسید «از چه چیزی برای این پروژه استفاده می کنیم، از کجا می آید و چه ،ی مالک آن است»، برای جلوگیری از غافلگیری ناخوشایند در این مسیر ضروری است.

2. اسرار تجاری اگر قابل شناسایی نباشد قابل محافظت نیست.

ممکن است عقل سلیم به نظر برسد، اما قانون از چیزی که قابل شناسایی نیست محافظت نمی کند. هم قانون یکنواخت اسرار تجاری – که تقریباً در هر ایالت و ناحیه کلمبیا تصویب شده است – و هم قانون فدرال دفاع از اسرار تجاری به طور گسترده “راز تجاری” را تعریف می کنند. با تفاوت جزئی بین حوزه های قضایی، یک اسرار تجاری «اطلاعات . . . که: (1) [d]ارزش اقتصادی مستقل به دست می آورد. . . از اینکه عموماً برای عموم یا اشخاص دیگری که می توانند ارزش اقتصادی را از افشای یا استفاده از آن به دست آورند، شناخته نشده باشند. و (2) موضوع تلاش هایی است که تحت شرایط معقول برای حفظ محرمانه بودن آن است.»

این تعریف گسترده هر دو راه را کاهش می دهد: در حالی که دامنه اطلاعاتی را که به طور بالقوه قابل محافظت هستند افزایش می دهد، همچنین مسئولیت شناسایی اسرار تجاری را با “ویژگی منطقی” بر دوش صاحبان اطلاعات می گذارد. در غیر این صورت، دعوای حقوقی شایسته ای که برای حفاظت از اسرار تجاری ارائه شده بود، ش،ت خورده است، زیرا نه شرکت و نه وکیل آن نتوانستند اسرار واقعی را که به دنبال محافظت از آن هستند، شناسایی کنند. شرکت‌ها باید فهرست اسرار تجاری را زودهنگام و به طور منظم انجام دهند و هم ذینفعان فنی و تجاری مربوطه و هم مشاور حقوقی شرکت را درگیر کنند.

3. قراردادهای عدم افشا اهمیت دارند.

ساموئل جانسون، نویسنده بریت،ایی، آن را به بهترین شکل خلاصه کرد: «حفظ راز خود حکمت است. اما اینکه انتظار داشته باشیم دیگران آن را حفظ کنند، ،انه است.» به جای ساده انتظار دیگران برای حفظ اسرار، صاحب اسرار تجاری باید نیاز توافق نامه های غیر افشای به خوبی تدوین شده (NDA).

  • چیزی به نام یک “NDA فرم استاندارد” خوب وجود ندارد. فروشنده ای که اثبات مفهومی را ایجاد می کند، به یک NDA متفاوت از یک سرمایه گذار بالقوه یا یک شرکت مشاوره نیاز دارد. با مشاور خود در مورد آنچه باید محافظت کنید مشورت کنید – ممکن است کمتر از یک ساعت طول بکشد تا یک NDA به درستی برای نیازهای خاص شما برای معامله خاص تنظیم شود.

  • شرکت شما باید خط مشی های سازگار NDA را توسعه دهد و دنبال کند. مشکلات رایج مانند فراموش ، امضای یک NDA فقط یک بار، ناتو، در یافتن یک NDA امضا شده، و فراموش ، حک ، اسرار تجاری از یک بند انقضا، همگی می توانند حفاظت از اسرار تجاری شما را مخدوش کنند.

  • NDA برای همه افرادی که با اسرار تجاری شما در تماس هستند، از جمله مشاوران، وام دهندگان، سرمایه گذاران، فروشندگان، توزیع کنندگان، مشتریان و کارمندان توصیه می شود. یک خط مشی ساده و به خوبی بیان شده، خطر اشتراک اطلاعات قبل از ایجاد NDA را به حداقل می رساند.

4. وقتی صحبت از امنیت داده ها می شود، افزونگی چیز خوبی است.

امنیت می تواند اشکال مختلفی داشته باشد و اسرار تجاری نیازمند اقدامات امنیتی یکپارچه و همپوش، برای محافظت موثر است. برخی از موارد امنیتی به این م،ی است که به این موضوع توجه کنند که چیزی غیرمجاز است، در اصل علامت «عدم تجاوز» است. سایر اقدامات امنیتی برای جلوگیری از دسترسی یک بدخواه عمدی و با انگیزه، مانند داده های رمزگذاری شده ذخیره شده در پشت فایروال شبکه است. یک طرح موثر باید هر دو نوع امنیت را در بر گیرد.

در دنیای پر سرعت، غیرمتمرکز و کار از خانه امروزی، چندین همکار اغلب از راه دور با اطلاعات اسرار تجاری مش، در چندین پلتفرم با استفاده از دستگاه ها و اتصالات شخصی متفاوت تعامل دارند. به یاد داشته باشید که بپرسید “اسرار تجاری ما چیست؟” و “چگونه از آنها محافظت می کنیم؟” اکنون بیش از هر زمان دیگری مهم است.

نتیجه

مانند هر دارایی با ارزش دیگر، اسرار تجاری باید شناسایی، موجودی و حفاظت شوند. شرکت های باهوش (در هر مرحله از چرخه زندگی خود) باید تیم های تجاری، فنی و حقوقی خود را گرد هم بیاورند تا از مخفی ماندن اسرار آنها اطمینان حاصل کنند.


منبع: https://www.natlawreview.com/article/four-things-companies-need-to-know-about-protecting-trade-secrets